Drewno

Jako samoodnawialny surowiec, drewno udowodniło swoją wartość w ramach ochrony naszego ekosystemu. Drewno jest naturalnie zrównoważone lub może być sztucznie konserwowane dla pożądanego zastosowania. Jest to piękny, silny, przyjazny dla środowiska, neutralny pod względem emisji CO2, nadający się do ponownego wykorzystania i samoodnowywajacy się surowiec naturalny, o ile pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Drewno europejskie


Wyposażenie placów zabaw i domki Jungle Gym wykonane są z wysokiej jakości drewna iglastego pochodzącego z lasów północnej Europy. Drewno pochodzi z drzew takich jak sosna, świerk i daglezja. Dzięki swoim wymiarom i charakterystyce jest ono idealnym materiałem do budowy solidnego i trwałego wyposażenia placów zabaw. Ze względu na doskonałe właściwości użytkowe, naturalne piękno oraz jego trwałość, europejskie drewno jest materiałem najwyższej klasy służącym do wyposażenia placów zabaw, budowy domków ogrodowych i huśtawek.


Solidne części drewniane


Do użytku Jungle Gym wszystkie części z litego drewna są starannie dobierane, przycinane,strugane i obrabiane na gładko. Zastosowane przez nas wysokiej jakości drewno jest unikalne w porównaniu z drewnem zazwyczaj stosowanym w tym sektorze. W ten sposób zapewniamy trwałą i solidną konstrukcję na lata bezpiecznej zabawy.

Robust Timber Jungle GymGatunki drewna


Standard Logo
Trwałość
Naturalna odpornść na gnicie
Odpowiednia impregnacja zapewnia ochronę przed gniciem
Długa żywotność, 10 lat gwarancji
Konserwacja
Odporność na wodę i warunki atmosferyczne
Olejowanie, bejcowanie oraz malowanie nie jest wymagane
Drewno staje sie szorstkie, blaknie i szarzeje bez konserwacji
Przyjazne dla środowiska
Pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki leśnej
Lokalna produkcja europejska
Brak obróbki chemicznej
Do wielokrotnego użytku
Budowa
Masywne, solidne wymiary drewna
Najwyższa wytrzymałość i sztywność
Najtwardsze drewno iglaste w Europie
Cięte wzdłóżnie z zaokrąglonymi krawędziami bocznymi
Jakość
Brak substancji toksycznych i alergenów
Ograniczone wydzielania się żywicy i tworzenie odprysków
Jest dostarczony suchy, stabilny wymiarowo i zapakowany
Luksusowy, naturalny wygląd
Trwałość

Drewno używane do produkcji sprzętu i domów do zabaw "Jungle Gym" posiada certyfikat FSC lub PEFC. Te certyfikaty są międzynarodową gwarancją na to, że zatwierdzone nimi produkty pochodzą z przedsiębiorstwa, które przetwarza i handluje drewnem zgodnie z obowiązującymi przepisami UE i że stosowane przez nie drewno pochodzi z legalnych źródeł. To gwarancja na to, że twój plac zabaw jest wykonany z drewna pochodzącego z odpowiedzialnej gospodarki leśnej która charakteryzuje się dbaniem o ludzi, przyrodę i środowisko naturalne. Drzewa są przecież naszym najcenniejszym zasobem naturalnym, wytwarzają tlen którym oddychamy, są niezbędne dla milionów gatunków zwierząt i pomagają chronić klimat.

Gwarancja na drewno

Wyposażenie placów zabaw "Jungle Gym" jest dostarczane z drewnianym pakietem wykonanym z drewna daglezji lub impregnowanej sosny. Elementy drewniane są odporne na procesy gnilne. Jesteśmy przekonani o naszej jakości dlatego dajemy pierwszym właścicielom 10 lat gwarancji na gnicie drewna. W okresie gwarancyjnym, dostarczone przez nas części drewniane są wymieniane bezpłatnie. Niniejsza gwarancja obowiązuje tylko wtedy, gdy przestrzegane są warunki instrukcji montażu oraz gdy nie dokonano żadnych zmian w orginalnych projektach oraz montaż nie został zmodyfikowany we własnym zakresie, lecz przeprowadzony zgodnie z naszymi wskazówkami.


Właściwości drewna


Drewno jest produktem naturalnym i dlatego też komponent drewniany ma swoje własne specyficzne właściwości. Każde drzewo i każdy kawałek drewna jest wyjątkowy. Naturalne różnice w strukturze, wyglądzie i nieregularności pojawiają się z czasem. Drewno, które jest używane na zewnątrz, starzeje się pod wpływem warunków atmosferycznych i pojawiają się zmiany w wymiarach, odkształcenia, rozszczepienia, pękanie oraz wycieki żywicy. Są to autentyczne cechy, które nadają litemu drewnu jego naturalne piękno. Te naturalne właściwości drewna nie mają wpływu na właściwości fizyczne i mechaniczną wytrzymałość wyposażenia placu zabaw.

Wood Characteristics


Timber expands and contraction

Odchylenia wymiarów

Zmiany wilgotności wpływają na objętość drewna. W przypadku ekstremalnej suszy drewno może się kurczyć. Ta specyficzna właściwość drewna jest nieunikniona. W zależności od zawartości wilgoci w drewnie, elementy mogą pracować w różny sposób, co może prowadzić do deformacji i odchyleń wymiarowych (do 10%).

Uwaga: Aby zapewnić idealne dopasowanie, części drewniane nie są wstępnie nawiercane.

Green timber salt

Zielony wykwit solny

Podczas impregnacji drewno jest barwione na zielono za pomocą zawierającego miedź środka konserwującego. W miejscach, w których występuje żywica, staje się to bardziej widoczne w postaci zielonych plam i wytwarzających się kryształków soli. Jest to powszechnie występujące zjawisko w przypadku drewna impregnowanego. Po kilku tygodniach ekspozycji na słońcu znika automatycznie. Od tego momentu możliwe jest bejcowanie drewna.

Wskazówka: Lekko przeszlifuj mocno zabrudzone miejsca za pomocą dostarczonego bloku szlifierskiego.

Sligt cracks in timber

Pęknięcia i deformacje

Drewno jest produktem naturalnym i w niektórych przypadkach może się rozszerzać, kurczyć lub nawet rozszczepiać. Drewno reaguje na zmiany wilgotności zmianą objętości, co nieuchronnie prowadzi do pęknięć i deformacji. Jest to szczególna właściwość drewna, której nie można zapobiec. Pęknięcia i deformacje nie wpływają na wytrzymałość drewna i nie są powodem do reklamacji.

Wskazówka: pęknięcia do ¼ długości drewna i ¼ przekroju poprzecznego nie mają wpływu na zmniejszenie wytrzymałości!

Spots of mildew in timber

Wytwarzanie pleśni

Impregnowane drewno jest bardzo wilgotne. Szczególnie w sezonie ciepłym podczas suszenia drewno może być atakowane przez grzyby i pleśń, co objawia się przez powstawanie białych plam na powierzchni drewna. Grzyby te nie pogarszają jakości ani wytrzymałości drewna i są nieszkodliwe dla zdrowia. Te zewnętrzne wady produktu znikają same z biegem czasu, ale są również łatwe do usunięcia.

Uwaga: Po dostawie należy zdjąć folię ochronną, aby zapobiec tworzeniu się wilgoci w postaci pary wodnej, powodującej plamy i pleśń na drewnie.

Colour differences can appear on the timber

Różnice w kolorach

Podczas impregnacji, suszenia i magazynowania, niektóre części drewniane mogą być częściowo zakryte poprzez układanie w stosy na palecie lub opakowaniu. Z drugiej strony, inne części są narażone na działanie światła. Światło powoduje reakcję zarówno w drewnie jak i w środku konserwującym, który najpierw zmienia kolor na brązowy, a następnie miejscowo odbarwia się i blaknie.

Uwaga: Po kilku tygodniach ekspozycji na słońcu, drewno sprzętu do zabawy będzie równomiernie zabarwione.

Growth rings, knots and rays in timber

Sęki

KnoW wybranym drewnie mogą pojawić się sęki. Sęk to okrągły, owalny lub nieregularny twardy i ciemniejszy kształt w miejscu, gdzie kiedyś rosła gałąź. Sęki, słoje, pęknięcia i drobne nierówności należą do naturalnych właściwości drewna i nadają mu własny orginalny charakter.

Rough spots can appear on the timber

Nieregularności

Niektóre części drewniane mogą mieć szorstkie plamy. Pomimo starannej selekcji i produkcji, niektórych z tych szorstkich miejsc nie można uniknąć. W zależności od rodzaju drewna, szorstkie plamy występują głównie wokół sęków oraz na jego końcach. Te wady estetyczne są integralną częścią drewna i nie wpływają na jego wytrzymałość oraz nie mogą stanowić powodu do reklamacji.

Resin comes out the surface of the timber

Wypryski żywicy

Wszystkie drzewa iglaste posiadają woreczki żywiczne. Ze względu na odziaływanie słoneczne jest możliwe, że ze świeżo ściętego drewna, nastąpi wydzielanie żywicy w pierwszym roku użytkowania. Wyciekła, lepka żywica może skrystalizować się na powierzchni drewna, a następnie przybrać żółtawy kolor. Są to naturalne i uważane za normalne procesy i zmiany zachodzące w drewnie.

Uwaga: Żywicę można łatwo usunąć poprzez zeskrobanie jej twardą szczotką lub szpachelką. W razie potrzeby można również zastosować specjalny środek do usuwania żywicy na bazie alkoholu.

Timber will gradually turn more gray

Konserwacja

Kolor drewna zmienia się stopniowo w czasie z powodu czynników atmosferycznych i światła słonecznego. Impregnacja jest zabezpieczeniem przed gniciem drewna, a nie jego dekoracyjnym wykończeniem. To naturalne starzenie się drewna nie wpływa na jego trwałość i jakość. Jeśli chcesz zachować oryginalny kolor drewna, możesz pokryć je specjalnym olejem do drewna, bejcą, farbą lub lakierem wodorozcieńczalnym. Zapewnia to dodatkową ochronę przed rozkładem drewna, spowalnia proces starzenia i w pewnym stopniu zapobiega jego pękaniu.

Wskazówka: Im ciemniejszy wybrany kolor, tym mniej widoczny naturalny proces starzenia.

Copyright © 2005 - 2019 Jungle Gym B.V. All rights reserved.